2023.11.22.
A kávéfőző tisztítása a barista lét legunalmasabb része lehet, de nagyon fontos. Ha nem tisztítja megfelelően és naponta a kávéfőzőt, nem tud jó ízű eszpresszót készíteni! Nézzük meg, hogyan kell tisztítani az eszpresszógépet.
Ezeket a dolgokat mindenképpen meg kell tennie kávézója zárása után. Ha egy nagy volumenű kávézóban dolgozik, naponta többször is bölcs dolog lehet ezeket megtenni.
Sok kávéolaj és használt kávészemcsék ragadnak a fejbe, a felsőszűrőbe és a kosárba is, amikor eszpresszót készít. Ezt szinte semmiképpen nem lehet elkerülni. Ezért nagyon fontos, hogy minden nap mossa át ezeket az eszközöket.
Az első 4 x 10 másodperces ciklus azért történik, hogy megszabaduljunk a kávéolajoktól, amelyek a nap folyamán a felsőszűrőre és a fejre ragadtak. A második ciklus leöblíti az összes tisztítóport.
Az eszpresszógép tisztításakor érdemes elmosni a kart, mivel sok kávéolaj van rajt.
Természetesen a gőzkar fejét közvetlenül a gőzölés után le kell törölni, hogy a tej ne égjen a pálcára. A pálcán lévő megégett tej könnyen leoldható, ha a pálcát egy nagyon nedves ruhával 10 percig gőzöljük. Ezután a megégett tejnek csak törléssel el kell tűnnie. Soha ne használjon fémet a pálca kaparásához, mert az tönkreteszi a pálca bevonatát, és a tej még könnyebben odaég a gőzölőfejhez.
A felsőszűrő a fejben van, és az a feladata, hogy a főzővizet egyenletesen eloszlatva préseljék a kávékorongra. A felsőszűrők nagyon gyorsan szennyeződnek, mivel egész nap érintkeznek a kávékoronggal. A tisztításhoz csavarja ki a központi csavart, amely a felsőszűrőt tartja. Kávégéptípustól függően több alkatrészt is tarthat a csavar: szűrő, fémlemez és a csavar. Forró vízben és eszpresszógép tisztítóporban öblögessük 10-15 percig, majd keféljük le. Nagyon könnyen tisztíthatóak, ha ezt gyakran elvégezzük (használattól függően), de nehezebb lesz, ha erre csak ritkán fordítunk időt.
A darálókés érintkezik a szemes kávéval, így ezt időnként tisztítani kell (a gyártói időtartam szerint). Könnyű, mivel használhat örlő tisztító kristály, amit csak a szokásos módon őröl. Ez eltávolítja a késekre tapadt kávéolajokat. Ez mindössze 30 másodpercet vesz igénybe, és sokat segít az örlőkés állapotának megőrzésében, valamint az őrlemény is jobb kondícióban kerül.
A terhelés és a gyártói előírások szerint kell eljárni. A leírásunk egy kávéházi felhasználást feltételez.
Hetente tisztítandó a kar, és kifolyók (külön is tisztítandó ha nincs egybeépítve a karral)
A kifolyók elég sok kávéolajat gyűjtenek össze, és elég nagy lerakódások keletkezhetnek, ha időnként nem csavarja ki őket. Csak csavarja ki őket, és merítse őket forró vízbe és eszpresszógép tisztítóporába 10-15 percre. Öblögetés után keféljük le és csavarjuk vissza a helyükre.
Mégha hetete tisztítja darálót kristállyal, időnként szét kell szednie az alaposabb tisztításhoz. Sok kávémaradvány felgyűlhet, és az őrlő könnyen elakadhat, vagy megéghet a kávé a súrlódástól ha nem tistítja ki belülről is ( a késházat az adagolót és a „kifolyót”). Az ecset és a fapálca praktikus eszköz a darálóba ragadt kávé eltávolítására.
Végezzen napi tisztítási eljárásokat, hogy megőrizze eszpresszója kiváló minőségét. Ne feledje, hogy szennyezett gépekkel nem tud jó ízű eszpresszót készíteni!